Taba

2019-01-05

Keletas praktinių pastebėjimų grįžus iš pietinio Izraelio ir prie jo besišliejančios Egipto dalies.
1. Gandai, kad Izraelis neįsileidžia besilankiusiųjų Irane, nėra teisingi: mane įleido, bet po ilgoko pokalbio, kurio metu turėjau paaiškinti, ką veikiau Irane, taip pat kur ir kada esu buvęs kitose Artimųjų Rytų šalyse. Visi gavo mėlynus lapelius, o aš žalią 🙂

2. Kol kas Ryanair iš Kauno (ir Wizzair iš Rygos) leidžiasi Ovda karinėje bazėje, esančioje už maždaug 50 km nuo Eilato (važiuoja reisiniai autobusai už maždaug 6 eurus). Žadama, jog kovą visi skrydžiai bus perkelti į naująjį Eilato oro uostą 18 km nuo centro šalia greitkelio į Jeruzalę bei Jordanijos sienos.
3. Pačiame Eilate užsibūti ilgiau nei pora dienų nėra prasmės: tai kičinis kurortas su neilga promenada palei jūrą. Galima pasimaudyti ir apsipirkti (beje, ten parduodamoms prekėms netaikomas PVM), apsilankyti kukliame jūrų muziejuje su Underwater Observatory (visai įdomu), nuvažiuoti iki Timna Park ar Red Canyon pasižiūrėti įspūdinų dykumos kalnų peizažų (pigiausia ekskursija kainuoja 22 eurus asmeniui).
4. Iškart už sienos Egipto pusėje yra keli viešbučiai, kuriuose apsistoję neturėsite mokėti nei Izraelio, nei Egipto pasienio mokesčių (viso susitaupo apie 45 eurus). Izraelio pasienyje turėsite parodyti viešbučio rezervaciją (ją sutikrins paskambinę į viešbutį), taip pat atgalinio skrydžio rezervaciją iš Izraelio. Jei nežinodami sumokėsite Izraelio išvykimo mokestį (106 šekeliai – apie 25 eurus), grįždami tame pačiame pasienyje galėsite jį susigrąžinti.
Du iš šių viešbučių (abu 5 žvaigždučių) įsikūrę prie jūros ir turi neblogus privačius pliažus. Nakvynė juose kainuoja tiek pat, kiek hostelis Eilate – todėl čia plūsta taupesni žydai ir visa Rytų Europa (rusai, lietuviai, moldavai, slovakai ir pan.). Atleiskit už nekorektišką politinę geografiją 🙂 Mes buvom apsistoje Movenpick Resort Taba ir mokėjom apie 70 eurų už naktį už dvivietį su pusryčiais (dar gauni 20 USD nuolaidą maistui, jei rezervuoji tiesiogiai movenpick.com – apsimoka, nes booking.com ir kituose saituose kaina tokia pati). Šalia yra brangesnis Taba Hotel and Nelson Village – buvęs Hiltonas, kurį 2004 m. pasprogdino teroristai. Movenpick ir Taba Hotel priklausančiose teritorijose leidžiama vaikščioti abiejų viešbučių svečiams. Taba Hotel teritorijoje yra turistams pritaikytas „market“ (parduotuvėlės) su pigiais papuošalų, akinių padirbiniais, kvepalais, suvenyrais ir pan. Viskas nuo 3-5 eurų – kaip susiderėsite 🙂
Iki viešbučių Egipto pusėje nuo sienos nueisite pėsčiomis – ignoruokite prie sienos besibūriuojančius taksistus.
Apsistojus viename iš minėtų viešbučių, galima išeiti iš jų teritorijos ir nueiti iki Tabos „centro“ pavalgyti – veikia pora užkandinių, jose ant anglių kepta vištiena, jautiena arba aviena su sriuba ir gausiu garnyru kainuoja 4-5 eurus žmogui (kaip susiderėsite). Šalia galima pigiai įsigyti gėrimų ir vaisių – bet viešbučių patikra neleidžia jų parsinešti („no outside food or drinks“).
Jei norėsite vykti toliau už Tabos, turėsite sumokėti 400 Egipto svarų (20 eurų) įvažiavimo mokestį. Dariau eksperimentą – bandžiau su maža kuprine pėsčiomis praeiti mokesčių rinkimo būdelę (ji yra iškart už Tabos centro) – ir manęs nesustabdė. Nežinia, kaip būtų, jei būčiau turėjęs didesnį lagaminą. Taigi galbūt galima bandyti išvengti to mokesčio perėjus tą postą pėsčiomis ir už posūkio sustabdžius autobusą ar mikriuką.
Turėkite omeny, kad įprastas Tabos spaudas leidžia jums būti tik Sinajaus pusiasalio pakrantėje – jei norėsite vykti į Kairą, šiame pasienyje sunkiau ir brangiau gauti visavertę Egipto vizą (reikia garantinio rašto, už kurį papildomai sumokėsite 20 JAV dolerių).
5. Paviršinį nardymą Raudonojoje jūroje labai rekomenduoju – tiek Egipto, tiek Izraelio pusėje. Kas plaukė Egipte į viešbučių suorganizuotą vienos dienos nardymo ekskursiją (70 USD žmogui, galbūt galima šiek tiek nusiderėti) – sakė, labai verta. Bet galima nardyti ir visiškai prie kranto – pasijusite kaip akvariume 🙂 Nardymo kaukės su vamzdeliu nuomos kaina – 5 eurai dienai.
6. Izraelio pusėje link Egipto sienos, netoli jūros, yra palapinių miestelis, vadinamas „Colonia“. Ten gyvena hipiai, gamtos mylėtojai, atsiskyrėliai ir panašūs alternatyvūs žmonės. Kai kurie priima svečius palapinėse. Verta ten pernakvoti bent vieną naktį, kad pažintumėte bendruomenę. Mes nakvynę radome per airbnb ir sumokėjome apie 50 eurų (plius maistas) – bet tai tarpininkas, pasiimantis sau nemažą dalį sumos. Jei norėsite, duosiu tiesioginį kontaktą vienos priimančios šeimos – turėtų išeiti pigiau (derėkitės).
7. Norintiems vykti į Jordaniją: Wadi Rum dykuma yra netoli Akabos, Petra – už dviejų valandų kelio. Bet norėdami gauti nemokamą Jordanijos vizą ir grįžtant išvengti išvykimo mokesčio (bendroje sumoje išeina 62 eurai), turite suplanuoti Jordanijoje nakvoti bent tris naktis. Izraelio išvykimo mokesčio (106 šekeliai – apie 25 Eur) vis vien neišvengsite. Turėkite omeny, jog Akabos perėjimo punktas veikia nuo 8 iki 20 val. ir jis uždarytas per Izraelio šventes.
8. Dėl spaudų į pasą, rodančių jūsų buvimą Izraelyje: Izraelis jų nededa nei Tel Avivo, nei Eilato oro uostuose – išduoda atskirą atvykimo lapelį. Jei kirsite sieną į Jordaniją ties Akaba, galite prašyti jordaniečių taip pat neštampuoti jūsų paso. Su Egiptu to padaryti neišeis – Tabos pasienio spaudas kartu yra ir leidimas 15 dienų būti Sinajaus pusiasalyje ir jis, kaip suprantu, būtinai turi būti pase. Be to, pasieniečiai mažai kalba angliškai ir sunkiai supranta, ko prašai. Taigi apsistoję Egipte išsiduosite, jog buvote Izraelyje. Tai sukliudys su tuo pačiu pasu vykti į Iraną, Libaną, Siriją, Iraką, Sudaną, Saudo Arabiją ir Jemeną.
9. Kibucai. Tai bendruomeniniai kaimai, kurių gyventojai prisideda prie bendrojo gėrio – savotiški bendruomeniniai kolūkiai. Taip žydai pradėjo kurtis šiame regione, kuris nuo 1948 m. tapo Izraeliu. Rekomenduočiau apsistoti kibuce bent vienai nakčiai, kad patirtumėte tą bendruomenės jausmą. Į šiaurę nuo Eilato yra apie dešimt kibucų, kuriuose galima oficialiai apsistoti. Šis malonumas nepigus – airbnb surasta nakvynė Kibbutz Lotan (molio namelyje) mums kainavo apie 62 eurus, dar 8-10 eurus žmogui kainuoja vienas pavalgymas. Bet buvo verta (ir skanu).
10. Kam patinka hipiška, rastamaniška ir panaši kultūra – apie 30 km į šiaurę nuo Ovdos oro uosto yra Šitim (Shitim) jaunimo bendruomenė – savotiškas budizmo ir rastamanizmo miksas, kur lesbietės vaikšto apsikabinusios, o gėjai – pusnuogiai 🙂 Ten galima apsistoti arba bendroje palapinėje (asmeniui apie 60 eurų su trim maitinimais), arba privačiame namelyje (porai apie 150 eurų nakčiai su maitinimu). Savaitgalį dar brangiau…
11. Nusiteikite, jog labai daug komunikacijos Izraelyje yra rusų kalba. Netgi pasienyje įkišus lietuvišką pasą į biometrinių duomenų skaitytuvą, atsiranda instrukcijos rusų kalba… Rusų kalbos žinios jums tikrai pravers.
12. Po dviejų apsilankymų Izraelyje turiu pripažinti, kad Izraelio aptarnavimo kultūra yra viena prasčiausių pasaulyje. Nesakau, kad visur – bet kai kur jus aprėks, nekreips į jus dėmesio ir pan. Daugelis žmonių uždari ir orientuoti į save. Mandagumo nedaug. Žinoma, yra malonių išimčių.

https://www.facebook.com/groups/2013939058877694/permalink/2367180476886882/

No Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.